10:00 - 18:00
 (044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Н Новини

Виставка «Келих: історія та сучасність»

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

29 грудня, прямо під новорічну ялинку, в залі, яка присвячена Київській Русі, відкрилася для огляду виставка «Келих: історія та сучасність».  Це перша з серії запланованих невеликих виставок, які будуть присвячені окремим побутовим речам. Виставки не лише демонструватимуть ці об'єкти, та їхню видозміну протягом історичного розвитку від найдавніших часів до сьогодення, а й покажуть історичний контекст, використовуючи реконструкції, мистецькі твори, допоміжні матеріали, тощо.

Національний музей історії України володіє цікавою колекцією найрізноманітніших келихів (кубків), починаючи від доби Трипілля (V тис. до н. е.) і до сьогодення. Це, різні за формою та розмірами, глиняні, скляні, металеві посудини, які несуть значну інформацію й дають можливість прослідкувати еволюцію цього виду посуду протягом тисячоліть.

Першими кубками - келихами були роги тварин; пізніше їх почали оздоблювати орнаментами та виготовляти металеву оковку. У різних народів відомі й посудини у вигляді бичачого рогу – ритони. Традиція пити з рогу подекуди зустрічається і сьогодні. Можливо також, що за своєрідні келихи могли правити й людські черепи. Так, навесні 972 р., князь Святослав, не зумівши пробитися до Києва, загинув у бою з печенігами на Дніпровських порогах. З його черепа, як повідомляє переказ, печенізький хан Куря наказав зробити, оздоблену золотом кубок – чашу і «пьяху в нем», сподіваючись, що до нього перейдуть найкращі якості переможеного ворога.

Давні кубки, як правило, мали вигляд чаші, дещо видовженої форми і виготовлялися, в основному, з глини (вірогідно, були і дерев’яні, які не збереглися). Вчені вважають, що такий тип посуду міг побутувати вже з неолітичної доби. Кубки прикрашали багатим орнаментом відповідно до стилю тої чи іншої епохи, причому, орнаментика мала не тільки декоративне призначення, а й мусила магічно впливати на вміст посуду, сприяти багатству і благополуччю.

З початком нової ери розповсюджуються скляні келихи. Легкість, прозорість, витонченість та довершеність робили їх надзвичайно популярними і престижними.

Елегантністю та вишуканістю вирізнялися металеві кубки. Найдорожчі, золоті та срібні, належали тільки найбагатшим представникам еліти. З ХVІІ ст. срібним келихам нерідко надавали форм людей, тварин, птахів, екзотичних фруктів. Особливо популярними були «ананасні кубки», поверхня яких прикрашалася випуклостями, що імітували шкірку ананаса.

Сучасні келихи репрезентує колекція високохудожніх скляних виробів українських майстрів – склоробів ІІ половини ХХ ст., які працювали на Київському заводі художнього скла.