10:00 - 18:00
 (044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Н Новини

Тетяна Сосновська про потребу оцифрування культурних надбань

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Досвід оцифровування колекцій світових музеїв фахівці обговорювали в середу, 23 жовтня, в Будинку митрополита Національного заповідника «Софія Київська». Презентацію проекту «Діджиталізація українського культурного надбання: світовий тренд чи вимога часу» організували Фонд гуманітарного розвитку України (президентка фонду – Наталія Заболотна) за сприяння Посольства Бельгії та Українського культурного фонду.

Домінік Матон – регіональний директор бельгійської компанії "Іguana" зі співпраці з країнами Східної Європи – поділився власним досвідом з оцифрування музейних колекцій та розповів про технічні можливості новітнього обладнання, яке використовує компанія. Домінік Матон висловив захоплення колекцією Музею історичних коштовностей України (філія НМІУ), який він відвідав.

Розглянути актуальність діджиталізації в різних аспектах під час зустрічі запропонувала генеральна директорка НМІУ Тетяна Сосновська. «Хочу звернути увагу, що, скануючи експонати нашого музейного фонду і виставляючи їх в інтернеті, ми скорочуємо науковій спільноті до них шлях. Іноземні науковці або науковці з інших міст, які матимуть візуальний доступ до предмета, зможуть також допомагати нам правильно атрибутувати пам’ятки», – зауважила пані Тетяна.

Детальна фотофіксація є також засобом збереження музейного предмета, вважає генеральна директорка НМІУ: «Коли інформація про предмет потрапляє до інтернету, коли він до дрібних елементів відсканований, мало в кого підніметься рука його вкрасти. Такий предмет не потрапить на аукціон, бо його відразу впізнають. Приватний колекціонер теж не захоче тримати його в сейфі. Тому можемо говорити про збереження наших предметів шляхом їх сканування і всебічного представлення. За цим принципом працює уже увесь світ».

Тетяна Сосновська нагадала, що в Україні вже багато років поспіль тільки говорять про створення програми електронного обліку музейних предметів, а європейські країни вже рухаються у напрямку оцифрування культурної спадщини."Нам треба чесно сказати, що ми не тільки втрачаємо час і відстаємо від світу, але також світ втрачає інформацію про наші культурні надбання, які могли би бути топовими», – наголосила генеральна директорка НМІУ.

«Під час стажування литовські музеї демонстрували нам вже апробовану за європейськими взірцями платформу електронного обліку, в якому опис предмета здійснюється за 119 критеріями. Вони готові передати її українським колегам, треба тільки виробити правовий механізм, за яким цю платформу можна було би передати музейникам України», – розповіла пані Тетяна.

Тетяна Сосновська високо оцінила досвід співпраці компанії UNI.UA з українськими музейними та архівними установами за підтримки УКФ. «Мені імпонує, що UNI.UA дотримується наших музейних правил і поважає інтелектуальне право», – сказала пані Тетяна.

«Наш музей задекларував політику відкритості та прозорості. З нашою музейною колекцією може працювати будь-який дослідник, який того прагне. Давайте діяти, не відкладаючи на завтра, – закликала Тетяна Сосновська. – Думаю, знайдуться партнери, які долучаться до нашого проекту, знайдеться можливість взяти в оренду обладнання. Такі форми сучасного співіснування допоможуть нам зробити кроки вперед».

В обговоренні досвіду оцифрування взяли участь, зокрема, виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів, президентка Фонду гуманітарного розвитку України Наталія Заболотна, засновник UNI.UA Олексій Розенков, засновниця DTI (Digital Transformation Institute) Надія Васильєва, генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.

Активна дискусія засвідчила велику зацікавленість музейної спільноти тематикою оцифрування музейних колекцій та потребу в зустрічі з цього питання з керівництвом Міністерства культури України.

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Пошук по сайту

Новини

Анонси

Експонат Тижня

Віртуальна Екскурсія музеєм