10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Previous Next

180 років тому народився Марко Кропивницький

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

22 травня 1840 р. в с. Бежбайраках (нині с. Кропивницьке Кіровоградської обл.) народився видатний український драматург, актор, композитор та режисер Марко Лукич Кропивницький (1840–1910). Сьогодні з його ім’ям нерозривно пов’язане становлення професійного й самобутнього українського театру.

Корифеи_украинской_сцены._Обкладинка.jpg

«Корифеи украинской сцены». Київ, 1901 р. Книгу підготувала група українських інтелектуалів, яка через цензуру змушена була залишитись анонімною. Саме в цій книзі Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Івана Тобілевича та інших метрів сцени вперше назвали «корифеями українського театру». Один з примірників видання сьогодні зберігається в бібліотеці НМІУ та у 2020 р. експонувався на виставці «Книгозбірня НМІУ: історія та колекції».

З театральним мистецтвом Марко Кропивницький познайомився ще в молоді роки, виступаючи спочатку на аматорській, а з 1871 р. – на професійній сцені. В 1882 р. він організував власну трупу в м. Єлисаветграді (нині м. Кропивницький), яка згодом отримала назву «Театр корифеїв». Нестримна енергія, відданість і талант зробили Марка Лукича важливою частиною мистецького середовища, що творило українське національне відродження.

13681052_496322093910447_5014131295347699164_n.jpg

«Повный сбирныкъ творив М.Л. Кропивницкого». Харків, 1895 р. З дарчим написом професору київського університету Корчак-Чепурковському.

За своє життя Марко Кропивницький написав понад 40 п’єс, які із захватом сприймала публіка. Сюжети, ідеї та натхнення до них він черпав із українського побуту та народної культури, яку й прагнув популяризувати через сцену.

Порохывниця_М._Кропивницького.png

Порохівниця-натруска з дарчим написом «М.Л. Кропивницкому И. Репинъ». XVII- поч. XVIIIст.

Цікавим у цьому контексті є один із експонатів у колекції НМІУ – порохівниця-натруска XVII – початку XVIII ст., що належала Марку Кропивницькому. За легендою, вона була власністю українського гетьмана Івана Мазепи і її використовував І. Рєпін під час роботи над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Про те, що порохівниця потрапила до Марка Кропивницького саме від відомого художника, свідчить не лише їх близьке знайомство, а й дарчий напис на ній: «М. Л. Кропивницкому И. Репинъ».

 

Підготував Олексій Савченко, науковий співробітник НМІУ